Michael Kňažko_0.jpgPrévôt d'armes Michael Kňažko působí jako odborný pedagog Centra pohybové přípravy Akademie múzických umění Praha a Pražské konzervatoře. Šermovat začal v 80. letech minulého století na AMU Praha u šermířského mistra RnDr. Pavla Plcha, jehož záměrem bylo propojení šermu scénického s reálným šermem a získání autentických poznatků z duelového šermu aplikovatelných v divadelní praxi. Další šermířské zkušenosti a znalosti nabyl pan Kňažko pod vedením šermířského mistra Jana Kostky, který studoval šerm pod vedením šermířských mistrů v TJ Lokomotiva Plzeň v 70. letech minulého století. V současné době následuje pan Kňažko mistra šermu Leonida Křížka, který vyučuje šerm v České zemské šermírně Ars Dimicatoria a je aprobovaným trenérem šermu ČŠK Riegel (zal. 1902). Pod vedením mistra Křížka studuje šerm vojenskou šavli (dle mistra Luigi Barbasettiho) a bodákem.


Je instruktorem šermu (prévôt d'armes) České zemské šermírny, domovské La Salle d'Armes Školy historického šermu ARS DIMICATORIA a Klubu vojenské šavle BARBASETTI MILITARY SABRE (since 1895).


Z historických zbraní vyučuje šerm francouzským fleretem a kordíkem, vojenskou šavlí, bodákem, polskou šavlí a španělským rapírem.
 

Francouzský fleret_0.jpg Francouzský kordík_0.jpg Polská šavle_0.jpg
Československý bodák_0.jpg Italská šavle_0.jpg Španělský rapír_0.jpg

 

Má na starosti organizačně provozní záležitosti České zemské šermírny, Školy historického šermu  ARS DIMICATORIA a Klubu vojenské šavle BARBASETTI MILITARY SABRE (since 1895).

 

Press - články:
"In honor of ancient swords masters", Taipei Times, 5. 8. 2016, článek o Michaelu Kňažkovi v taiwanských celostátních novinách o výuce historického šermu na Taiwanu.

http://www.taipeitimes.com/News/feat/archives/2016/08/05/2003652469


"Duel to the Death... sort of", Taipei Times, 10. 8. 2016, článek o Michaelu Kňažkovi v taiwanských celostátních novinách o výuce historického šermu na Taiwanu.

http://www.taipeitimes.com/News/feat/archives/2016/08/10/2003652809


"Boje samurajů", webové stránky Militaria, 24. 2. 2017, článek Michaela Kňažka o vernisáži akvarelů s tematikou japonských samurajů a prezentace nové knihy maestra Wojciecha Zablockého.

http://riegel.militaria.cz/clanek-detail.php?id=37


"Ars Dimicatoria znamená umění šermu", časopis Veleslavín39 (str. 16-17), rozhovor s Michaelem Kňažkem o Škole historického šermu Ars Dimicatoria. 

http://www.veleslavin39.cz/files/FINAL_01_2014.pdf