Jan Kostka_0.JPGMaître d'armes Jan Kostka začal studovat šerm pod vedením šermířských mistrů Josefa Kunta a Mojmíra Sedláčka v TJ Lokomotiva Plzeň na začátku 70. let minulého století. Mistr šermu Josef Kunt byl československý meziválečný šermíř a pozdější trenér, který je považován za nejvýznamnějšího plzeňského šermíře všech dob. Na Olympijských hrách v Berlíně v roce 1936 zajistil mistr Kunt kordovému mužstvu ČSR vítězství nad tehdy velmi obávaným Maďarskem (9:7), když porazil všechny členy soupeřova družstva. V soutěži jednotlivců skončil v prvním kole.


Pod vedením svých mistrů šermu se pan Kostka dostal mezi šermířkou špičku a v 70. letech minulého století byl reprezentantem československého národního týmu ve sportovním šermu.


V 70. až 90. letech minulého století pan Kostka šermoval v profesionálních skupinách historického šermu Dominik, Rebels a Romantik. Od roku 1995 až do současnosti je aktivním členem SHŠ Gobaro.


V srpnu 2007 vybojoval se skupinou Gobaro první místo na soutěžním festivalu Gala Internazionale di Duello Scenico, Torneo Capo Ferro 2007 v italském Piobbico. V září 2008 získal se skupinou Gobaro zlatou, stříbrnou i bronzovou medaili na Mistrovství světa ve scénickém šermu v San Marinu, Itálie.


V současné době je mistrem šermu (maître d'armes) České zemské šermírny, domovské La Salle d'Armes Školy historického šermu ARS DIMICATORIA a Klubu vojenské šavle BARBASETTI MILITARY SABRE (since 1895).
Z historických zbraní vyučuje šerm francouzským fleretem, soubojovým kordem a kordíkem. 

Francouzský fleret_0.jpg   Francouzský soubojový kord_0.jpg   Francouzský kordík_0.jpg

Je členem 1. Asociace divadelních a filmových šermířů.