Back to Top
 
 
 

Instruktor šermu Michael Kňažko

Prévôt d’armes Michael Kňažko působí jako odborný pedagog Centra pohybové přípravy Akademie múzických umění Praha a Pražské konzervatoře. Na AMU Praha vyučuje klasický šerm 19. století francouzským fleretem a italskou vojenskou šavlí, jakož i šerm 18. století francouzským kordíkem. Šermovat začal v 80. letech minulého století na AMU Praha u šermířského mistra RnDr. Pavla Plcha, jehož záměrem bylo propojení šermu scénického s reálným šermem a získání autentických poznatků z duelového šermu aplikovatelných v divadelní praxi. Další šermířské zkušenosti a znalosti nabyl pan Kňažko pod vedením šermířského mistra Jana Kostky, který studoval šerm pod vedením šermířských mistrů v TJ Lokomotiva Plzeň v 70. letech minulého století. V současné době následuje pan Kňažko mistra šermu Leonida Křížka, který vyučuje šerm v České zemské šermírně v rámci školy šermu Ars Dimicatoria a je aprobovaným trenérem šermu ČŠK Riegel (zal. 1902). Pod vedením mistra Křížka studuje šerm vojenskou šavlí (dle mistra Luigi Barbasettiho) a bodákem.

Je instruktorem šermu (prévôt d’armes) České zemské šermírny, domovské La Salle d’Armes Školy historického šermu ARS DIMICATORIA a Klubu vojenské šavle BARBASETTI MILITARY SABRE (since 1895).

Z historických zbraní vyučuje šerm francouzským fleretem a kordíkem, vojenskou šavlí, bodákem, polskou šavlí a španělským rapírem.

Má na starosti organizačně provozní záležitosti České zemské šermírny, Školy historického šermu ARS DIMICATORIA a Klubu vojenské šavle BARBASETTI MILITARY SABRE (since 1895).

Press – články:
„In honor of ancient swords masters“, Taipei Times, 5. 8. 2016, článek o Michaelu Kňažkovi v taiwanských celostátních novinách o výuce historického šermu na Taiwanu.

„Duel to the Death… sort of“, Taipei Times, 10. 8. 2016, článek o Michaelu Kňažkovi v taiwanských celostátních novinách o výuce historického šermu na Taiwanu.

„Boje samurajů“, webové stránky Militaria, 24. 2. 2017, článek Michaela Kňažka o vernisáži akvarelů s tematikou japonských samurajů a prezentace nové knihy maestra Wojciecha Zablockého.

„Ars Dimicatoria znamená umění šermu“, časopis Veleslavín39 (str. 16-17), rozhovor s Michaelem Kňažkem o Škole historického šermu Ars Dimicatoria.

Podcast „Do střehu!“ českého šermířského olympionika Jiřího Berana s Michaelem Kňažkem na téma „šerm a bojová umění“ z prosince 2021.