Back to Top
 
 
 

Mistr šermu Michal Šolc

Maître d’armes Michal Šolc začal studovat šerm v roce 1979 v šermířském oddílu TJ Baník Praha – ČŠK Riegel. Jako začínající šermíř byl zařazen do školy šermu fleretem pod vedením trenérů Josefa Vršeckého a Ondřeje Ambrože. Od roku 1982 se jeho šermířský výcvik v mateřském oddíle rozšířil o šerm sportovní šavlí pod vedením trenéra Jiřího Tajbla. V rámci TJ Baník Praha – ČŠK Riegel se zúčastnil mnoha turnajů a jako dorostenec stál několikrát na stupních vítězů, roce 1984 vyhrál Memoriál Petra Smutného v šermu šavlí a stanul na stupni nejvyšším.


Na podzim roku 1984 přestoupil do šermířského oddílu Akademie múzických umění (AMU) Praha. Důvodem bylo přijetí ke studiu na Fakultu strojního inženýrství ČVUT Praha a ztráta mateřské šermírny v paláci Báňské a hutní společnosti v Jungmannově ulici.

V šermířském oddíle AMU Praha ho vyučoval v umění šermu šavlí samotný zakladatel tohoto oddílu, RNDr. Pavel Plch. Výcvik absolvoval po dobu čtyř let společně s dalšími vynikajícími šavlisty, jako jsou Vít Plch, Jakub Zindulka, Pavel Plch ml. a Josef Mžyk. Během studií na ČVUT se zúčastnil letních Univerziád, kde během tří let získal kompletní sadu všech tří medailí. Trenér RNDr. Pavel Plch využil v roce 1987 skutečnosti, že členkou AMU Praha byla vynikající fleretistka Hana Novenková, v té době v plné přípravě na Olympijské hry, a přihlásil družstvo AMU Praha na prestižní turnaj o putovní pohár smíšených družstev Baníku Praha. Družstvo ve složení Vít Plch (šavle), Pavel Plch ml. (fleret), Hana Novenková (fleret) a Michal Šolc (kord) dokázalo v září 1987 porazit celou šermířskou elitu ČSSR a získalo putovní pohár na jeden rok do svého vlastnictví. O rok později se družstvu AMU Praha ve stejném složení podařilo tento úspěch zopakovat a podruhé po sobě v tomto turnaji zvítězit.


V roce 2010 se Michal Šolc vrátil do svého mateřského oddílu ČŠK Riegel a začal s rieglány jezdit na seniorské turnaje v šermu šavlí. Současně s tím se svým otcem, Josefem Šolcem, nestorem českého sportovního a historického šermu, Čestným mistrem šermu Ars Dimicatoria a Barbasetti Military Sabre (since 1895), se začal účastnit i veteránských turnajů v šermu fleretem, kordem a šavlí. Na první veteránský turnaj společně nastoupili na jaře roku 2011. Během dalších devíti let syn a otec Šolcovi objížděli všechny veteránské turnaje pravidelně pořádané na území České republiky. V těchto letech a v mnoha šermířských kláních Michal Šolc třikrát zvítězil na Mistrovství ČR a získal tituly Mistra České republiky v šermu šavlí.


V současné době je Michal Šolc mistrem šermu (maître d’armes) České zemské šermírny, domovské La Salle d’Armes Školy historického šermu ARS DIMICATORIA a Klubu vojenské šavle BARBASETTI MILITARY SABRE (since 1895).

Z historických zbraní vyučuje šerm francouzským fleretem a  italskou vojenskou šavlí (dle mistra Luigi Barbasettiho).