Back to Top
 
 
 

Mistr šermu Leonid Křížek

Maître d’armes Leonid Křížek studoval šerm nejprve u mistra Justa (Bohemians) a později u trenérů sportovního šermu ČŠK Riegel, Sokol Litoměřice a USK Praha.

Od roku 1961 je členem Českého šermířského klubu Riegel (zal. 1902). V Riegelu kromě klasického šermu studoval také školu šermu vojenskou šavlí (dle mistra Luigi Barbasettiho) pod vedením pplk. Eduarda Wagnera a také šerm bodákem pod vedením mistra šermu Josefa Šolce. Josef Šolc, od roku 1949 dodnes aktivní šermíř Riegelu, byl členem první skupiny historického šermu v českých zemích zvané Mušketýři & Bandité, která se zformovala z podnětu Riegeliánů pplk. Eduarda Wagnera a Dr. Jana Černohorského a svou činnost zahájila v roce 1962.

V 80. a 90. letech minulého století byl pan Křížek poradcem řady skupin historického šermu a jako instruktor se podílel na prvních školách historického šermu.

V současné době je mistrem šermu (maître d’armes) České zemské šermírny, domovské La Salle d’Armes Školy historického šermu ARS DIMICATORIA a Klubu vojenské šavle BARBASETTI MILITARY SABRE (since 1895), a také aprobovaným trenérem šermu ČŠK Riegel. Aprobaci trenéra šermu absolvoval pod vedením mistra šermu a trenéra reprezentace Jiřího Vincence z USK Praha.
Z historických zbraní vyučuje šerm francouzským kordíkem, italskou vojenskou šavlí (dle mistra Luigi Barbasettiho) a bodákem.

Je členem 1. Asociace divadelních a filmových šermířů, čestným členem České asociace šermířů (CAHF) a čestným členem několika skupin historického šermu.

Maître d’armes Leonid Křížek je autorem řady knih s tématikou šermu:
Leonid Křížek: Encyklopedie zbraní a zbroje, 1997
Leonid Křížek, Jiří Kovařík: Historie evropských duelů a šermu I – Od starověku k branám renesance, 2013
Leonid Křížek, Jiří Kovařík: Historie evropských duelů a šermu II – Čas rváčů a duelantů, 2014
Leonid Křížek: Historie evropských duelů a šermu III – Od duelového ke sportovnímu kolbišti, 2015

Press – články:
„Historický šerm?“, časopis Střelecká revue č. 1/1985, článek Leonida Křížka.

„Pro vášeň až na šibenici“ / „De Arte Athletica – O umění zápasnickém“, časopis Živá historie 4/2015, články Leonida Křížka.

„Historický šerm v Čechách“, časopis Bojová umění z 2. 5. 2012, článek Leonida Křížka o vývoji historického šermu na území České republiky.

„Šerm je romantika rytířských románů“, Pražský deník z 29. 6. 2016, článek o Leonidu Křížkovi.

„Šermíř a spisovatel Leonid Křížek – Šerm člověka psychicky utužuje“, časopis Epoch Times, 22. 5 2017, rozhovor s Leonidem Křížkem.

„Historický šerm v Čechách“, webové stránky Budonews, 2. 5. 2015, článek Leonida Křížka.

„Janos Kevey – maďarský trenér polských šavlistů“, webové stránky Militaria, 1. 10. 2016, článek Leonida Křížka.